Strona główna Podatki Biura rachunkowe a VAT – interpretacja ogólna Ministra Finansów

Biura rachunkowe a VAT – interpretacja ogólna Ministra Finansów

1544
PODZIEL SIĘ

W dniu 9 kwietnia br. ukazała się interpretacja ogólna Ministra Finansów szczególnie istotna dla biur rachunkowych (nr sygn. PT3.8101.2.2015.AEW.16). W interpretacji tej MF zajął się problemem zwolnienia usług rachunkowych z podatku VAT oraz obowiązku ewidencjonowania tego typu usług w kasach rejestrujących. W uproszczeniu MF miało odpowiedzieć, czy czynności biur rachunkowych są obligatoryjnie opodatkowane podstawową 23% stawką podatku VAT i czy wobec tego biuro rachunkowe jest zobligowane do rejestrowania ww. usług za pośrednictwem kas fiskalnych.

Zwolnienie usług rachunkowych z podatku VAT

W tym zakresie Minister Finansów przeprowadził dogłębną analizę przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.; dalej „ustawa o VAT”), oraz ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym i wskazał w szczególności, że:

a)    art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia od podatku od towarów i usług sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

b)   Zwolnienie wskazane w ww. przepisie nie dotyczy jednak podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego (art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT). Wynika stąd, iż podmioty wykonujące usługi doradcze, z wyłączeniami wskazanymi wyżej – nie mogą korzystać z ww. zwolnienia od podatku VAT,

c)    czynności polegające na prowadzeniu ksiąg i ewidencji podatkowych z istoty swej bliskie są działalności zawodowej osób uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli czynnościom księgowym, a czynności polegające na sporządzaniu deklaracji i zeznań podatkowych mają w znacznej mierze charakter techniczny, a nie prawny, choćby z tego względu, że sporządzane są na podstawie innych dokumentów, w szczególności ksiąg rachunkowych (vide uzasadnienie ww. wyroku Trybunału Konstytucyjnego). Tym samym czynności te nie stanowią doradztwa, o którym mowa w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT, niezależnie od tego, że zostały uznane za czynności doradztwa podatkowego w rozumieniu ustawy o doradztwie podatkowym (art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 tej ustawy). Podmiot taki (biura rachunkowe) będzie miał zatem prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT (chyba, że zajdą inne niż omawiane przesłanki wyłączające ze zwolnienia określonego w art. 113 ustawy o VAT). Jeżeli natomiast dany podmiot (niezależnie od jego statusu czy też posiadania określonych uprawnień) będzie świadczył usługi o charakterze doradczym lub prawniczym (np. wskazane w art. 2 ust. 1 pkt 1 lub pkt 4 ustawy o doradztwie podatkowym) znajdą zastosowanie odpowiednio przepisy art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. a lub lit. b ustawy o VAT. Wówczas to biuro rachunkowe będzie zobowiązane do opodatkowania każdej świadczonej przez sobie usługi podatkiem VAT wg. stawki podstawowej.

A co z kasami fiskalnymi

W tym zakresie Minister Finansów – odwołując się w szczególności do analizy charakteru prawnego czynności realizowanych przez biura rachunkowe opisanej powyżej – stwierdził, że:

a)     Obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika bezpośrednio z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z powołanym przepisem podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do ewidencji tej sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

b)   Zgodnie z § 4 pkt 2 lit. g i h Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrującychzwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, o których mowa w § 2 i § 3 rozporządzenia, nie stosuje się w przypadku świadczenia usług prawniczych (z wyłączeniem czynności notarialnych) i usług doradztwa podatkowego.

c)    Przepis § 4 pkt 2 lit. h ww. rozporządzenia nie będzie miał zatem zastosowania do wobec podmiotów wykonujących usługi związane wyłącznie z obsługą rachunkowo-księgową, takie jak m.in. wymienione w art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o doradztwie podatkowym np. prowadzenie ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych, czy też wypełnianie deklaracji podatkowych. Te usługi nie będą zatem objęte obligatoryjną ewidencją dokonywaną przez kasy fiskalne

WW.