Strona główna Dla pracodawcy Zwolnienie lekarskie pracownika….

Zwolnienie lekarskie pracownika….

1308
PODZIEL SIĘ

Czasem nawet najlepszym pracownikom zdarza się chwilowa niezdolność do pracy spowodowana chorobą. Niestety nawet taka okoliczność nakłada na pracownika pewne obowiązki.

Zwolnienie lekarskie pracownika – zasady

Pracownik jest w czasie choroby zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Taka sytuacja jest możliwa, gdy dostarczy pracodawcy zwolnienie lekarskie wystawione na odpowiednim, przygotowanym do tego druku. Zwolnienie lekarskie ma na celu potwierdzenie przyczynę nieobecności w pracy oraz jest podstawą do wypłaty odpowiednich świadczeń chorobowych.

Zwolnienie lekarskie pracownika – termin dostarczenia

Istotne jest, aby zwolnienie lekarskie pracownika zostało dostarczone w odpowiednim terminie. Zwolnienie lekarskie powinno zostać dostarczone pracodawcy nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Termin ten jest liczony od dnia następnego po dniu otrzymania tego zwolnienia przez ubezpieczonego. W sytuacji, gdy  ostatni dzień terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to wtedy termin ten upływa następnego dnia.

Nawet ubezpieczony, którego pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków jest zobowiązany dostarczyć swojemu pracodawcy w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania, gdyż jest ma on z kolei obowiązek dostarczyć zwolnienie lekarskie do ZUS-u, podając datę dostarczenia zaświadczenia przez ubezpieczonego (na odwrocie zwolnienia i poświadczając wpis pieczątką i podpisem upoważnionej osoby).

Brak jest ustalonego sposobu na dostarczenie zwolnienia lekarskiego, co sprawia, że każda forma doręczenia zwolnienia jest właściwa. Ubezpieczony nie ma obowiązku osobistego dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Zatem skuteczne będzie doręczenie poprzez inną osobą, której powierzyło się zwolnienie albo nawet poprzez nadanie za pośrednictwem urzędu pocztowego.

Istnieją także sankcje za nieterminowe dostarczenie L-4, gdyż dostarczenie po upływie 7 dni od daty jego otrzymania sprawia, że zasiłek chorobowy lub opiekuńczy ulega obniżeniu o 25% za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia, w którym zaświadczenie zostało dostarczone.

Zwolnienie lekarskie pracownika – e-zwolnienia lekarskie

Zaznaczyć przy tym jednakże należy, że od 1 stycznia 2016 roku nie ma potrzeby dostarczenia L-4 przez chorego pracownika do zakładu pracy, gdyż lekarze mogą już wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie (L4). Dzięki e-zwolnieniu jednocześnie ZUS i pracodawca otrzymają informację o zwolnieniu lekarskim przesłanym drogą elektroniczną.  Po wystawieniu tzw. e-zwolnienia lekarz jest zobowiązany przekazać je na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS skąd bezpłatnie trafi na profil informacyjny płatnika składek i to nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania zaświadczenia lekarskiego.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie ma taką samą moc oddziaływania jak jego papierowa wersja. Zwolnienia papierowe na odpowiednim druku lekarze mogą stosować do końca 2017 roku.

Oznacza to, że w latach 2016-2017 lekarze mogą korzystać z albo ze zwolnień w formie papierowej w dotychczasowej postaci albo ze zwolnień w formie elektronicznej (e-ZLA). Sposób dalszego procedowania przez pracownika uzależniony jest zatem od formy zwolnienia lekarskiego.

Zaznaczyć natomiast należy, że od  1 stycznia 2018 r.  będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

 WW.